środa, 22 stycznia 2014

Zaproszenie na spotkanie i wernisaż wystawy "Miasto osobiste".

Serdecznie zapraszam na cykl spotkań "W kręgu fotografii".

Pierwsze spotkanie odbędzie się w piątek 24.01 o godzinie 18.00 w Klubie Krąg, mieszczącym się w Poznaniu przy ulicy Dmowskiego 37.


Gościem pierwszego spotkania będę ja ;)

Spotkania składać się  będą z dwóch części: wernisażu wystawy oraz moderowanego spotkania autorskiego, związanego tematycznie z ekspozycją. Pierwsze spotkanie odbędzie się pod tytułem "Miasto a fotografia. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych bardzo pojemnymi i wielowymiarowymi kategoriami relacji między miastem, osobą oraz fotografią - do przybycia i wzięcia udziału w spotkaniu oraz dyskusji. Moderatorem spotkania będzie Sławomir Tobis: http://blog.tobis.pl/

Na wystawie zawiśnie część prac z projektu "Miasto osobiste". Porozmawiamy również o fotografii ulicznej i dokumentowaniu przestrzeni miejskiej.

Serdecznie zapraszam!

Link do wydarzenia na FB

Fotoreportaż tygodnia. Mikhail Palinchak. Euromaidan.


Wszyscy znamy sytuację na Ukrainie. Niewątpliwie warto pokazywać fotografie wykonane właśnie tam, w samym centrum wydarzeń. Poruszenie dyskusji i wywołanie chociaż jednego przemyślenia, dotyczącego dziejących się na naszych oczach zmian na Ukrainie, wydaje się być szalenie istotne. 

Takie fotografie są bardzo ważne. To podstawowa rola dokumentu i reportażu - niesienie ważnego przekazu i treści. 



Bohaterem dzisiejszego wpisu są fotografie wykonane w Kijowie przez Mikhaila Palinchaka. 

Biografia autora: 


Mikhail Palinchak jest ukraińskim fotografem urodzonym w styczniu 1985 roku w Uzhgorod (Ukraina). Dorastał w rodzinie fotografów. Od 2005 roku mieszka i pracuje w Kijowie. Mikhail jest członkiem Narodowego Związku Ukraińskich Artystów Fotografików (NSPAU) od 2008 roku. Jest też członkiem Ukraińskiej Fotograficznej Alternatywy (UPHA) i kolektywu streetowego Momentum do 2012 roku. Głównie fotograf uliczny, zajmujący się również miejskimi abstrakcjami. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. 

Portfolio: http://www.palinchak.com.ua

Mikhail Palinchak is Ukrainian versatile photographer born January 1985 in Uzhgorod into photographic family. Since 2005 and up to now residing and working in Kiev, Ukraine. Member of National Society of Photo Artists of Ukraine (NSPAU) since 2008. Member of Ukrainian Photographic Alternative (UPHA) and Momentum street photography collective since 2012. Mostly street and urban abstract photographer. Participant of various personal and group exhibitions.

Personal site: http://www.palinchak.com.ua


Opis projektu: 


Euromaidan zawiązał się 21 listopada 2013 roku, jako mała demonstracja na Placu Niepodległości w Kijowie na Ukrainie. Wydarzenie zacząłem fotografować niemal od początku (od 22 listopada). Bardzo szybko Euromaidan stał się wielką demonstracją, setki tysięcy ludzi przybyło do centrum Kijowa, po tym jak władze Ukrainy zawiesiły rozmowy z Unią Europejską na temat akcesji. Kiedy w nocy 30 listopada policja użyła siły przeciwko pokojowo demonstrującym, Euromaidan przekształcił się z demonstracji proeuropejskiej w demonstracje antyrządową. 
Fotografowie i fotografia wydaje się być kluczową częścią całego procesu - powstają różne zdjęcia, szybkie newsy i dłuższe wypowiedzi. Wszystkie wydarzenia są fotografowane i stają się źródłem informacji dla lokalnych mieszkańców oraz dla obcokrajowców. 


Euromaidan started on November 21, 2013 as small demonstration on Independent Square in Kiev, Ukraine. I started to shoot it almost from the beginning from November 22. Rapidly it becomes a huge demonstration as hundreds thousands of people come to the center of the Kiev after Ukraine suspended talks with European Union on association. When on the night of November 30 the police used force against peaceful demonstrators Euromaidan evolved from pro-European to anti government. 
Photographers are one of the main part of the processes as they produced different images, spread news, cover all the events and source of most information for locals and foreigners.

Jako fotograf czuję potrzebę i obowiązek dokumentowania Euromaidanu, mówi Mikhail,  który już w tym momencie staje się częścią nowej historii Ukrainy. Obecnie jest to mój najważniejszy projekt dokumentalny, który muszę kontynuować, aby pokazać wszystkie aspekty całego wydarzenia. 

As the photographer I feel the need and obligation to shoot Euromaidan as it already became a modern history of Ukraine. Nowadays this is my main documentary photography project that I need to shoot and show all aspects of it.














Pozostaje trzymać kciuki za naszych sąsiadów! Wspierajmy ich w tych ważnych, przełomowych wydarzeniach! 
Ukraine we keep our fingers crossed! 

wtorek, 21 stycznia 2014

Street wdarł się na ciuchy! Koszulki ze zdjęciami ulicznymi.

Jakiś czas temu w głowach paru osób zaświtał pomysł: "czemu zdjęcia uliczne nie mogłyby być na koszulkach?". Pomysł urzeczywistnił się z pomocą http://koszulkowo.com/.

Na ten moment do nabycia są koszulki z fotografiami takich autorów jak:

- Damian Chrobak: http://damianchrobak.com/
- Michał Adamski: http://www.michaladamski.com.pl/
- Andrzej Dobosz: http://www.dobosch.com/blog/
- Adrian Wykrota :) http://blog.adrianwykrota.com/

Mimo, że inicjatywa jest młoda to powstało już kilka modeli koszulek, które można zamówić tutaj: KOSZULKOWO

Michał Adamski: 






Damian Chrobak: 




Andrzej Dobosz: 





Adrian Wykrota: 





Myślę, że inicjatywa może nie tylko skromnie wesprzeć twórców w nowych projektach fotograficznych, ale również przyczynić się do popularyzacji fotografii ulicznej w miksie z popkulturą komercyjną.

Szukacie fajnej koszulki na wiosnę (może niedługo przyjdzie) warto ;)

PS Jakość koszulek jest doskonała!

środa, 15 stycznia 2014

Wyjątkowe warsztaty fotografii dokumentalnej i ulicznej FACEtoFACE.

Szykuje się prawdziwa gratka dla wszystkich fotografujących chcących poszerzyć swój warsztat i wiedzę. 

Nawet najstarsi górale wiedzą, że żadna książka, poradnik, czy skrócony kurs nie da takich efektów jak wyjazd na warsztaty fotograficzne z doświadczonym mentorem. 

Za całą inicjatywą stoi doświadczony i ceniony fotograf dokumentalny Mariusz Forecki.

Ruszają zapisy na unikatowe warsztaty fotografii dokumentalnej i ulicznej:

Warsztaty mają charakter praktyczny. To chyba najlepszy sposób nauki tego typu fotografii. Cechą szczególną warsztatów są również zorganizowane wyjazdy, na których poznaje się innych uczestników/pasjonatów fotografii oraz prowadzących - daje to niezwykle szybkie i pozytywne rezultaty! Jest to również niezwykła okazja do poszerzenia swoich horyzontów, również tych niefotograficznych i szansa na wspaniałą przygodę. 

W tym momencie trwają zapisy na dwa wyjazdy warsztatowe: 






28.02-02.03.2014  BAD MUSKAU/NIEMCY
prowadzący: Mariusz Forecki (strona, blog
wykład o fotografii niemieckiej: Andrzej Marczuk (strona)

Uczestniczy warsztatów wezmą udział w barwnej paradzie karnawałowej w małym, niemieckim mieście Bad Muskau. Zobaczymy jak działa największe targowisko na zachodniej granicy Polski. 
Poznamy historię niemieckiej fotografii dokumentalnej.

fot. Mariusz Forecki 

"Karnawał w Bad Muskau" to warsztaty prowadzone przez Mariusza Foreckiego, według jego autorskiego programu: połączenia edukacji fotograficznej z praktyką. Odbędą się w małych miastach na zachodniej granicy Polski: Łęknica (Polska) i Bad Muskau (Niemcy). 

Jak mówi Mariusz: będziemy fotografować przygotowania i wielką, barwną paradę karnawałową w Bad Muskau. Zobaczymy, jak działa największe w Polsce targowisko na zachodniej granicy. Zastanowimy się, jak znaleźć fotograficzny temat i jak go dalej realizować. Dowiemy się, jakim sprzętem najlepiej pracować, a na wykładzie poznamy historię niemieckiej fotografii dokumentalnej. Warsztaty są przygotowane dla osób interesujących się fotografią reportażową, street photo i dokumentalną. Do udziału zapraszam zarówno początkujących, jak i zaawansowanych fotografów.


Szczegóły odnośnie zapisów: FACEtoFACE BAD MUSKAU zapisy ; kontakt




5-10.05.2014  MOSKWA/ROSJA
prowadzący: Mariusz Forecki (strona, blog)
wykład o fotografii rosyjskiej: Adrian Wykrota (strona, blog)

Będziemy obserwować przygotowania do Dnia Zwycięstwa (9 maja) i jego obchody. 
Spotkamy m.in. żołnierzy-weteranów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, wojny w Korei i Afganistanie. Weźmiemy udział w marszu komunistów. Zobaczymy wspaniałe moskiewskie metro. Odwiedzimy Moskiewski Dom Fotografii.


fot. Mariusz Forecki 

Będziemy nocować w typowym moskiewskim hostelu. Na wieczornych spotkaniach prowadzonych m. innymi przez Mariusza Foreckiego i Adriana Wykrotę, poznamy historię fotografii rosyjskiej oraz zajmiemy się edycją wykonanych zdjęć.

Warsztaty będą bardzo wyczerpujące. Kilkakrotnie będziemy wychodzić na zdjęcia już około 5 rano, czyli, o 03.00 czasu polskiego. Ze względu na zmiany w kursowaniu metra związane z obchodami Dnia Zwycięstwa często będziemy poruszać się pieszo. Proszę uwzględnić te informacje przy podejmowaniu decyzji o uczestnictwie w warsztatach.

Szczegóły odnośnie zapisów: FACEtoFACE MOSKWA zapisy ; kontakt

Co z tą fotografią jest patronem warsztatów http://www.facetoface.edu.pl


wtorek, 14 stycznia 2014

Fotoreportaż tygodnia. Mariusz Forecki. Wilno, 13 stycznia 1991 roku.

Wilno, styczeń 1991. Zdjęcia, które wykonał wtedy Mariusz Forecki zatoczyły krąg -  w Parlamencie Litewskim można oglądać wystawę fotografii z 13-14 stycznia 1991 roku. Ocalało tylko kilkadziesiąt fotografii, które fotograf zrobił w Wilnie - większość zaginęła wraz z likwidacją redakcji w której wtedy pracował.

Kilka słów o fotografie: 


Mariusz Forecki (ur. 1962) - subiektywny esej społeczny 


Mariusz Forecki jest niewątpliwie wielką osobowością polskiej fotografii, a w szczególności nurtu reportażu subiektywnego oraz eseju społecznego/humanistycznego. Efekty pracy fotografa można opisać jako surrealistyczne postrzeganie rzeczywistości o zdecydowanie humorystycznym wydźwięku. Fotograf zaczynał swoją karierę  jako fotoreporter tygodnika „Wprost”. Materiał z trzęsienia ziemi, który realizował w Armenii(1987) zdecydowanie wpłynął na sposób postrzegania przez niego ludzi, którzy stali się najważniejszymi, centralnymi bohaterami jego fotografii. 
Mariusz Forecki pracował również w „Poznaniaku” oraz w Gazecie Wyborczej w Warszawie (1997). Po okresie pracy jako fotograf w redakcjach gazet codziennych autor postanowił zmienić styl pracy, na bardziej odpowiadający jego filozofii fotografowania. Forecki został wolnym strzelcem w międzyczasie (1998) zakładając własną Agencję Prasową i Fotograficzną TAMTAM. 
Fotograf na przestrzeni lat zdobył wiele ważnych nagród i wyróżnień. Mariusz Forecki jest laureatem Medalu Młodej Sztuki, Nagrody ZPAF, Nagrody Artystycznej Miasta Poznania oraz licznych, najważniejszych konkursów fotografii prasowej i reporterskiej. Lata 2003 – 2011 Mariusz Forecki spędził na poszerzaniu swojego sposobu patrzenia na dokument fotograficzny w jednym z najlepszych instytutów fotograficznych w tej części europy: Instytucje Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). 
„Polska na moich fotografiach nie jawi się jako kraina wspaniałości i szczęścia. Nie jest też obszarem beznadziei i marazmu. Polska, jaką opisuję, mimo, że pełna słabości i niedoskonałości, kipi od pasji, ciepła i specyficznego humoru.”1.
Głównym obszarem pracy fotografa jest transformacja dokonująca się w Polsce od czasów upadku epoki PRL-u. Sam autor podkreśla, że interesują go tzw. „pobocza” i zwykli ludzie, którzy często zamieszkują prowincje naszego kraju. Mniej istotna dla autora jest polityka, czy „wielkie wydarzenia”. Poprzez prawdziwy obraz społeczeństwa, kierując się niezwykłą umiejętnością do łapania „decydujących”, często zabawnych i ciekawych wizualnie scen Forecki tworzy swój własny obraz epoki. Istotnym cyklem, który tworzy fotograf są „Okruchy dnia” (od 1989r.). Ważniejszymi esejami fotograficznymi w tym okresie twórczości autora są: „Nowe religie w Polsce – wyznawcy Kryszny (1995), „Nowy, wspaniały świat” (2001), „Barwy władzy” (2005), „Poza Rajem” (2006). 
Ciekawym treściowo i niezwykle pomysłowym w aspekcie wizualnym materiałem fotografa jest seria „Blue Box, czyli opowieść o nowej Polsce” (2003 – 2007). Zdjęcia można traktować jako typ autorskiego komentarza na temat zmian zachodzących w polskim społeczeństwie po wejściu do Unii Europejskiej, a konkretniej o przyjmowaniu zachodnich wzorców zachowania. Blue box odnosi się do techniki w jakiej zostały wykonane zdjęcia. Fotograf wykorzystał materiał analogowy do naświetlania przeźroczy. Fotografował wykorzystując lampę błyskową z żółtym filtrem, dzięki czemu tło, czy dalsze plany fotografii są niebieskie. Mamy dzięki temu zabiegowi estetycznemu wrażenie, że niebieskie tło możemy zastąpić dowolnie wybranym przez nas otoczeniem. 
Po 2000 roku Mariusz Forecki wraz z Tomaszem Reissem stworzyli projekt „Blisko Nas – opowiedz nam swoją historię” (2000) Umieszczając zdjęcia wraz z hasłem: „Opowiedz nam swoją historię”  wraz z numerem kontaktowym na miejskich citylightach, fotografowie chcieli zachęcić do kontaktu  potencjalnych bohaterów przyszłych esejów. 
Od 2010 roku Forecki zajął się projektem „W pracy”, który traktuje o roli pracy zawodowej w życiu ludzi. Ważnym aspektem dla fotografa były również wszystkie aktywności pozazawodowe, ale związane ze środowiskiem pracowniczym – imprezy firmowe, wyjazdy, czy rozrywka w pracy. Cykl został zwieńczony albumem „W pracy” (ZPAF OW, CK „Zamek”,2012). 
Fotograf wykonał również projekt o mieście i gminie Września pokazując zwykłe życie ludzi żyjących w tym rejonie Polski. Cykl został wydany w formie publikacji albumowej: „Kolekcja Wrzesińska nr 3/2011 (wydawnictwo Kropka, 2012). Obecnie Mariusz Forecki realizuje kolejne cykle fotograficzne, jest również bardzo aktywnym mentorem, nauczycielem fotografii oraz animatorem życia fotograficznego. 
1.Mariusz Forecki, I love Poland, wyd. ZPAF, Warszawa 2009, s. 6. 

Opis reportażu: 


W nocy z 12 na 13 stycznia 1991 roku tysiące osób zebrały się przy Sejmie, budynku Litewskiego Radia i Telewizji i wieży telewizyjnej, by nie dopuścić do zajęcia ich przez siły sowieckie. Wydarzenia te stanowiły decydujący zwrot w walce o niepodległość Litwy. Litwa była pierwszym krajem wchodzącym w skład ówczesnego ZSRR, który 11 marca 1990 roku uchwalił Akt Niepodległości. Jej parlament podjął też wówczas uchwałę o przekształceniu Litewskiej SRR w Republikę Litewską i przywrócił jej tradycyjne symbole narodowe, m.in. państwowe godło Pogoni.


















Na wernisażu wystawy w Parlamencie Litewskim obecny był Vytautas Landsbergis, były prezydent Litwy, lider antysowieckiej opozycji pod którego przywództwem ogłoszono 11 marca 1990 roku powstanie niepodległej Republiki Litewskiej. Na wystawie jest zdjęcie, na którym widać prezydenta w kamizelce kuloodpornej. Kilka zdjęć z wernisażu wystawy w Parlamencie Litewskim:


fot. Julius Kalinsko/15min.lt /NZ Mariusz Forecki

  Prezydent Vytautas Landsbergis w sali parlamentu litewskiego, 13 stycznia 1991 roku.





Moim zdaniem powiedzenie, że dobra fotografia dokumentalna czy reportaż jest jak wino, sprawdza się w 200%. Historia tych fotografii jest jeszcze bardziej ciekawa zważywszy na fakt, że Mariusz Forecki swoje korzenie ma właśnie na Litwie. Jego rodzina musiała wyemigrować na zachód (do Polski) pod koniec II wojny światowej. Sam fotograf znalazł się w samym centrum wydarzeń 1991 roku na Litwie, a teraz po latach powrócił tam z wystawą. 
Piękną historia. Mariusz wielkie gratulacje. Pozostaje powiedzieć - tak trzymaj! :) 

Receive All Free Updates Via Facebook.