czwartek, 3 października 2013

Wydarzenie na które warto się wybrać: EASTREET – wystawa fotografii ulicznej z Europy Wschodniej.

W Lublinie, w ramach festiwalu Integracje-Mediacje, będzie miało miejsce ciekawe wydarzenie:


EASTREET – wystawa fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. 


To największe tego typu wydarzenie w Polsce związane z fotografią uliczną od czasu warszawskiej wystawy Street Photography Now. Tym razem będziemy mieli okazję zobaczyć fotografie wykonane na terenie wschodniej Europy(w tym Polski). 

Wystawa zapowiada się świetnie. Myślę, że warto wybrać się do Lublina. 


Terminarz: 
3-30 października 2013
4 października 2013, 19:00 – wernisaż oraz spotkanie z kuratorami i autorami

Miejsce: 
Centrum Kultury w Lublinie (w ramach festiwalu Integracje-Mediacje)

Strona internetowa: 
www.eastreet.eu


Fot. DMITRY MUZALEV

Info od organizatora: 

Wystawa Eastreet jest pierwszą tego typu i tej skali inicjatywą poświęconą fotografii ulicznej z krajów Europy Wschodniej. W ciągu niecałych dwóch miesięcy trwania otwartego naboru do wystawy, otrzymaliśmy łącznie ponad 4 tys. zdjęć, od autorów z całego świata: od Azji, przez Europę, po obie Ameryki. Napłynęły do nas fotografie stworzone w różnych okolicznościach i momentach, z różnym podejściem, przeróżnym sprzętem, od telefonów po analogowy średni format. Wszystkie połączone tą samą intencją: przyjrzenia się i pokazania człowieka uwikłanego w przestrzeń publiczną Europy Wschodniej, poprzez ten spontaniczny, niepowtarzalny i niepozowany sposób, za który tak kochamy fotografię uliczną.
Nie mniej niż ilość zgłoszeń, zaskoczyła nas ich jakość. Po dwóch etapach selekcji wybraliśmy około 300 bardzo mocnych i ciekawych zdjęć, nad którymi pracowaliśmy online oraz podczas serii spotkań edycyjnych w gronie czworga kuratorów: Joanny Kinowskiej, Aleksandra Bochenka, Grzegorza Ostręgi, oraz Tomasza Kulbowskiego.
Od początku byliśmy zgodni, że chcemy aby Eastreet był wystawą fotografii, a nie fotografów. Dlatego podczas całego procesu selekcji, kierowaliśmy się przede wszystkim jakością samych zdjęć, ich narracją, a w mniejszym stopniu nazwiskami czy dorobkiem poszczególnych autorów. W ten sposób wyłoniła się finałowa grupa 81 fotografii, które tworzą Eastreet.
Podstawową i oczywistą intencją Eastreet, jest zgromadzenie i pokazanie przekrojowej kolekcji fotografii ulicznej tworzonej w krajach Europy Wschodniej. Tak dobrze znamy nowojorskie plamy światła, garnitury londyńskiego City, paryskie zaułki i azjatyckie miejskie dżungle, a wciąż nie wiemy za dobrze co dzieje się u naszych wschodnioeuropejskich sąsiadów, na ich ulicach. W tym sensie, Eastreet jest naturalnym rezultatem ciekawości fotografii i odkrywania świata poprzez to medium.


Fot. KSENIA TSYKUNOVA


Fot. KRZYSZTOF RACOŃ

Eastreet to propozycja spojrzenia na przysłowiowe ulice Europy Wschodniej. Zaglądamy do dobrze nam znanych przestrzeni publicznych regionu. Oglądamy siebie i naszych sąsiadów, znajome miejsca, okolice zapamiętane. Fotografia uliczna jest szczególnym rodzajem reportażu i dokumentu. Ukazuje nam ulotne chwile, niepowtarzalne sytuacje, serię skojarzeń i nawiązań w obrębie jednego kadru. Odkrywa coś, co mijamy codziennie nie zwracając na to uwagi. W tych oswojonych przestrzeniach fotograf uliczny znajduje coś inspirującego, coś nowego i zaskakującego. Podobno najtrudniej zdjęcia robi się w domu i w najbliższym otoczeniu, a najłatwiej na wycieczce do kurortu turystycznego. Eastreet najwyraźniej zrywa z tym przesądem. Okazuje się bowiem, że te dobrze nam znane miejsca, nasze okolice bywają często tak samo egzotyczne jak zamorskie kraje. Nasza codzienność, dziejąca się z dala od spektakularnych, promowanych przez media wydarzeń czy zjawisk, bywa równie inspirująca.
Fotografia uliczna od kilkunastu lat święci triumfy popularności. Internetowe fora i galerie, wystawy, publikacje, konkursy i warsztaty przyciągają tłumy widzów. Być może Eastreet stanie się zalążkiem platformy służącej wymianie myśli i obrazów, wzajemnej inspiracji oraz integracji fotografów ulicznych tworzących w rejonie Europy Wschodniej. Platformy, która otworzyłaby dyskusję oraz umożliwiłaby obserwację jej rozwoju. Wydarzeniem, które mogłoby trwać, rozwijać się i pojawiać się cyklicznie. 
Na koniec możemy zadać sobie pytanie czy wschodnioeuropejska fotografia uliczna różni się czymś od tej zachodniej? Gdzie znajdziemy więcej nierzeczywistych zdarzeń? Czy jest tak, jak w każdej innej dziedzinie fotografii, że Wschód patrzy na Zachód w poszukiwaniu trendów i inspiracji? Czy Manhattan i City przejadły się widzom i fotografom? Może nadszedł czas na mniej obfotografowane miejsca?
Eastreet ma być przede wszystkim celebracją fotografii ulicznej - jej potencjału i znaczenia jako sztuki, dokumentu i codziennej twórczej aktywności. Intencją wystawy wcale nie jest pokazanie kompletnego obrazu czy też udzielenie ostatecznej odpowiedzi na pytanie jaka jest fotografia uliczna w Europie Wschodniej. Przeciwnie – mamy nadzieję, że Eastreet pozostawi po sobie więcej pytań, niż odpowiedzi. Liczymy, że nas wszystkich zaskoczy, że ułoży niespodziewane scenariusze, połączy znane elementy w nowe konfiguracje i intrygujące skojarzenia. Zupełnie jak fotografia uliczna.


Fot. ARTEM ZHITENEV

Lista fotografów biorących udział w wystawie (moim zdaniem bardzo ciekawe zestawienie różnych spojrzeń fotograficznych): 

Michał Adamski, Temo Bardzimashvili, Maciej Biedrzycki, Dimitri Bogachuk, Federico Caponi, Gennadii Chernega, Damian Chrobak, Maciej Dakowicz, Vivian Del Rio, Tomasz Desperak, Giorgos Dioganis, Muhammad Fadli, Dorin Goian, Maksim Gorbatsky, Mateusz Grybczyński, Jamie Howard, Tomer Ifrah, Maciej Jeziorek, Ania Kłosek, Ilia Krasnoshchok, Veronika Lukasova, Dimitri Mellos, Jan Michalko, Gregory Michenaud, Justyna Mielnikiewicz, Dimitri Muzalev, Yevgeny Nakonechnyy, Konstancja Nowina-Konopka, Mikhail Palinchak, Mateusz Palka, Andreas Paradise, Ireneusz Pieczonka, Łukasz Pieńkowski, Paweł Piotrowski, Maria Plotnikowa, Viacheslav Poliakov, Krzysztof Racoń, Paweł Repetowski, Gilles Roudierre, Andrei Rublevik, Marta Rybicka, Ilya Shtutsa, Kostyantyn Smolyaninov, Dmitry Stepanenko, Jacek Szust, Dima Talkin, Artem Tovstinchuk, Ksenia Tsykunowa, Anton Tushin, Lukas Vasilikos, Hannes von der Fecht, Adrian Wykrota, Jegor Zaika, Jan Zappner, Artem Zhitenev, Sintija Zivarte.


Fot. MACIEJ DAKOWICZ

Pochwalę się również, choć nieśmiało :) 

Moje dwie fotografie również będą brały udział w wystawie: 


Fot. ADRIAN WYKROTA

Zapraszam serdecznie na to ciekawe wydarzenie, w tajemnicy powiem również, że wielu autorów prezentowanych fotografii będzie osobiście na wernisażu w Lublinie ! :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Receive All Free Updates Via Facebook.