środa, 13 listopada 2013

Wiesław Rakowski. Archiwum Zoologiczne. Wystawa, którą warto zobaczyć!

Wystawa Wiesława Rakowskiego "Archiwum Zoologiczne", której kuratorem jest Michał Sita to wydarzenie obowiązkowe dla wszystkich fanów fotografii dokumentalnej.


Kiedy, gdzie, po co? 

wernisaż: 15 listopada 2013 r., g. 20.00
wystawa trwa do 15 grudnia 2013 r.
miejsce: CK Zamek w Poznaniu , III piętro  
wstęp wolny
oprowadzanie kuratorskie: 17 i 29 listopada, g. 18.00

Podczas wernisażu odbędzie się premierowa prezentacja albumu z fotografiami Wiesława Rakowskiego, wydanego przez Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk.


Historia zawarta na fotografiach to barwna, wręcz filmowa opowieść o zapomnianym muzeum przyrodniczym w Poznaniu.

Zdjęcia, które pochodzą z początku XX w. są dziełem naukowca, który gromadził materiał naukowy. Powstały jako zwyczajna dokumentacja badawcza. Po latach okazało się, że z pozoru mechaniczne fotografie tworzą niezwykle ciekawą opowieść o wielkich i światowych ludziach  tego okresu.„Zbiór, który zachował się na szklanych negatywach w archiwum poznańskiego Muzeum Wiedzy o Środowisku, zawiera zdjęcia spreparowanych zwierząt, kości i czaszek, zdobyczy z podróży afrykańskich, anomalii w świecie zwierząt, kulisy pracy i portrety z lat 1924 -1939” – mówi kurator wystawy, fotograf i antropolog kultury Michał Sita, zarazem współpracownik Pro Fotografii. – „Dzisiaj najciekawsze wydaje się, jaka była relacja między badaczami przyrody a samą przyrodą, jakich narzędzi używali ci ludzie i jakie idee ich napędzały.” Te idee pchnęły do działań samego Sitę i Marię Szyszkiewicz-Golis, ekologa krajobrazu z Zakładu Biologii Środowiska ISRL PAN. Razem szli tropem zdjęć jak po nitce do kłębka. Tak powstał projekt nie tylko wystawy, ale i książki. Do wyjaśnienia idei i narzędzi zabrali się paleozoolodzy, zoolodzy i biolodzy. Monika Piotrowska, historyk sztuki i kurator wystaw fotograficznych Pro Fotografii, opisała niezwykłą historię poznańskiego Muzeum Przyrodniczego pod wiele mówiącym tytułem: „Mieliśmy skarb”.Muszę przyznać, że zapowiada się świetnie. Oby więcej takich wydarzeń fotograficznych w Poznaniu! :) 

Zdecydowanie polecam... 

Wystawa jest częścią 8 Biennale Fotografii w Poznaniu
Program wystaw można zobaczyć tutaj: LINK

Do zobaczenia na wernisażu! Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Receive All Free Updates Via Facebook.