poniedziałek, 7 października 2013

Zdjęcie tygodnia. Tadeusz Rolke, Warszawa (Praga), 1990 rok

Czas na kolejną fotografię tygodnia.

Tym razem chciałbym zaprezentować Wam fotografię nestora polskiego dokumentu. Fot. Tadeusz Rolke, Warszawa (Praga), 1990 rok

Kilka słów o autorze: 

Tadeusz Rolke (ur. 1929) – dokument humanistyczny 

Tadeusza Rolke, nestora polskiej fotografii i prekursora polskiej fotografii reportażowej, można nazwać żywym odniesieniem i inspiracją dla kolejnych pokoleń fotografów. Autor ukończył historię sztuki na KUL w Lublinie. Początki pracy zawodowej i artystycznej Tadeusza Rolke przypadają na lata pięćdziesiąte XX wieku. Głównym założeniem pracy fotografa było oddawanie polskiej rzeczywistości tamtego okresu, którą autor nacechował aspektami interwencyjnego reportażu. Do znanych cykli reporterskich autora należy materiał o Cyganach żyjących pod Warszawą, ukazujący ich ciężkie warunki bytowe. Rolke fotografował również życie kulturalne i artystyczne stolicy. Jego zdjęcia drukowane były między innymi w tygodniach „Świat”, „Stolicy” oraz w miesięcznikach „Polska” i „Ty i Ja”, Tadeusz Rolke miał również w swojej pracy artystycznej epizod z fotografią mody dla krakowskiego wówczas „Przekroju”.
Tadeusz Rolke jest ikoną polskiej fotografii dokumentalnej spod znaku decydującego momentu. Lata 1970-1980 autor spędził w Niemczech fotografując dla takich tytułów jak „Spiegel”, „Die Zeit”, „Stern”. Lata dziewięćdziesiąte to początek współpracy Rolke z „Gazetą Wyborczą”. Obecnie fotograf jest członkiem Rady Artystyczne ZPAF.  

Fotograf w latach 2000-2010 zajął się intensywną pracą nad własnym archiwum zdjęć, które pochodzi jeszcze z okresu lat 60. Efektami edycji i przygotowywania archiwum były liczne wystawy, publikacje prasowe oraz albumy fotograficzne. Jednym z ważniejszych momentów w obecnej karierze artystycznej autora była wystawa w CSW Zamek Ujazdowski „Wszystko jest fotografią”. Kuratorem jubileuszowej wystawy był Marek Grygiel, który na stałe współpracuje z Tadeuszem Rolke. Jednym z nowszych projektów fotografa był współtworzony z Chrisem Niedenthalem czarno biały materiał „Sąsiadka” , który stanowił wizualizację książki autorstwa Tomasza Grossa Sąsiedzi, która opowiada o brutalnym pogromie Żydów w Jedwabnem. 

Twórczość Tadeusza Rolke przeniknięta jest inspiracją historią Żydów polskich oraz znikającymi śladami kultury chasydzkiej w Europie Centralnej. Kulminacyjnym efektem pokazującym zainteresowania autora jest wystawa zatytułowana „Zacisze”, która odbyła się w 2010 roku w Warszawie podczas Festiwalu Warszawa Singera.

Źródło: 

Adam Mazur, Decydujący moment, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2012, s. 274.

Wpis zbiegł się z premierą telewizyjną bardzo ciekawego filmu dokumentalnego. 

Już 8 października (godz. 22.50) telewizyjna Dwójka pokaże nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym, wyprodukowany przy udziale TVP2 dokumentalny obraz autorstwa Piotra Stasika zatytułowany „Dziennik z podróży”. Dokument jest filmowym porterem prekursora polskiej fotografii reportażowej, Tadeusza Rolke.

Zwiastun filmu:


Jednym słowem warto zasiąść dziś przed telewizorem! :) 


6 komentarzy:

 1. Szkoda że od kilku lat nie mam telewizji

  OdpowiedzUsuń
 2. @DamGan: Ale masz internet :) z Internetem wszystko jest łatwiejsze.

  A ta fotografia w pełni oddaje Polskę z lat `90.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę u Swojej jak będzie chciała to u niej się zobaczy

   Usuń
 3. Warto :) Wreszcie TV się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałem i nie żałuję że jestem masakrycznie niewyspany w pracy :-)

   Usuń
 4. Moim zdaniem było warto :) http://coztafotografia.blogspot.com/2013/10/film-o-fotografii-dziennik-z-podrozy.html

  OdpowiedzUsuń

Receive All Free Updates Via Facebook.