niedziela, 10 listopada 2013

Nowy kolektyw fotograficzny PROMACHINE.

Na "rynku fotograficznym" pojawił się nowy kolektyw. Myślę, że warto przyjrzeć się mu bliżej. 
PROMACHINE (http://promachine.pl)  to kolektyw fotografów nawiązujący w swojej pracy do nurtu „fotografii socjologicznej”, który pojawił się w Polsce na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Idea kolektywu wypływa też  z działalności takich fotografów jak: Thomas Annan, Jacob August Riis, węgierskiej grupy SOCIOFOTO, projektów: FARM SECURITY ADMINISTRATION, francuskiego D.A.T.A.R., czy niemieckiego Pixelprojekt_Ruhrgebiet.fot. Mariusz Forecki, URZĄD CELNY W POZNANIU (1993)

Członkowie kolektywu: 
  • Piotr Borowski 
  • Arkadiusz Gola
  • Mariusz Forecki
  • Bartosz Mateńko
  • Paweł Szott
  • Adrian Wykrota
Fot. Arkadiusz Gola, GÓRNY ŚLĄSK

Idea kolektywu, czyli o co chodzi: 

Kryzys ostatnich lat wyniósł pracę wysoko w hierarchii wartości. Stałe zatrudnienie stało się przywilejem. Zasługują na nie ci, którzy nie tylko, że dają z siebie wszystko przez osiem i więcej godzin, lecz jeszcze często, wbrew swej woli, tworzą wspólnotę z kolegami, z którymi te godziny spędzają. Korporacje coraz bardziej wyrafinowanymi sposobami budują poczucie więzi pracowników. Oferują za darmo atrakcje, dostępne wcześniej dla nielicznych. Wydają sporo pieniędzy na budowanie pozytywnego wizerunku w opinii administracji lokalnej i mediów, współfinansując lub wręcz organizując atrakcyjne wydarzenia kulturalne. Ich uczestnicy odczuwają rosnący prestiż własny jako konsumentów tej kultury, która wydaje się mniej masowa, a bardziej wysoka. Termin korporacja staje się synonimem słowa kultura. Na przeciwległym biegunie są pracownicy zakładów, które lata świetności mają już za sobą. Produkty, które wytwarzali, ich wiedza i często wysokie umiejętności nie są już nikomu potrzebne. Ich fabryki stają się coraz bardziej puste, aż pewnego dnia służą już tylko jako scenografia do teatralnych spektakli. 

Z kolei gminy, na terenach których znajdują się zakłady przemysłowe czy parki technologiczne, należą do najbogatszych w Polsce. Przenosi się to bezpośrednio na codzienne funkcjonowanie ich mieszkańców i na charakter miejsca, w którym żyją. 

Jednym słowem, są to tak istotne zmiany społeczno - kulturowe, że warto, a wręcz trzeba  je fotografować i dokumentować. 

Fot. Paweł Szott, TRANSPORT LOKALNY


Fot. Piotr Borowski, PO SĄSIEDZKU


Celem kolektywu jest dokumentacja tych zmian, oraz tego, jak praca wpływa na nasze codzienne życie, jak zmienia się krajobraz, przekształcany przez nas samych. Chcemy gromadzić fotografie w archiwum cyfrowym, udostępniać je na stronie internetowej, na wystawach, w książkach i wydawnictwach elektronicznych. Nasze fotografie ukazały się m.innymi w książce Mariusza Foreckiego pt.: W PRACY czy publikacji KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011 (dostępnej też w App Store) będąca podsumowaniem projektu opisującego życie w podpoznańskiej gminie Września (Wydawnictwo KROPKA 2012), 

W App Store dostępny jest też album Arkadiusza Goli pt.: LUDZIE Z WĘGLA, opowiadający o o Górnym Śląsku. Link do albumów:KLIK

Fot. Bartosz Mateńko, BANDS

Fot. Adrian Wykrota, PO GODZINACH. TRADYCJA

PROMACHINE jest miejscem otwartym na fotografów i nowe projekty. 
Jeżeli zajmujesz się fotografią dokumentalną lub reportażem i masz gotowy projekt zgody z tematyką kolektywu ZGŁOŚ SIĘ! 

Zgłoszenia i wszystkie pytania można kierować na mail: promachine@promachine.pl

Miło mi poinformować, że blog Co z tą fotografią? jest patronem kolektywu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Receive All Free Updates Via Facebook.