poniedziałek, 18 listopada 2013

Fotoreportaż tygodnia. Andrzej Dobosz. "Monument”.

Przed nami kolejny fotoreportaż tygodnia. 

"Monument” Andrzeja Dobosza to ciekawy, humorystyczny i wiele mówiący o dzisiejszej Polsce zestaw zdjęć.  

Opis fotoreportażu: 

Częstochowa – główny ośrodek Częstochowskiego Okręgu Przemysłowego, trzeciego co do wielkości w województwie śląskim. Miasto, które od lat pełni dwie funkcje, jest ośrodkiem religijnym, z racji znajdujących się tu bazyliki i klasztoru na Jasnej Górze z uważanym przez część chrześcijan za cudowny, obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, obiektem kultu i pielgrzymek tysięcy chrześcijan w Polsce i przemysłowym, bowiem od średniowiecza rozwijało się w jego rejonie wydobycie rudy żelaza. Właśnie tam, uczestnicząc w odsłonięciu monumentu Jana Pawła II w Parku Miniatur Sakralnych, zaobserwowałem ciekawe zjawisko, które próbowałem uchwycić w swoich fotografiach. Plastikowy monument, symbol uwielbienia papieża Jana Pawła II, hołd składany przez mieszkańców Częstochowy, stał się elementem lokalnej kultury i swoistą atrakcją turystyczną miasta. Elementem o charakterze niemal ludycznym, bo w jakimś sensie towarzyszącym ludzkiej rozrywce, skupiającym wokół grono nie tylko wyznawców, ale też mieszkańców, turystów. Ludzie Ci tworzą swoisty kolektyw, wspólnotę, łączy ich chęć zobaczenia, poznania, może nawet pochwalenia się tym, że widzieli, dotknęli, że oni, mieszkańcy mają coś wspólnego, czego nikt im nie odbierze. We współczesnym świecie istota wspólnotowości została zachwiana, spłycona, a może sprowadzona do innego mianownika. Być może współczesny człowiek szuka innych punktów wspólnych, może wystarczy mu namiastka. Nawet namiastka estetyki – bo przecież powstające hurtowo pomniki Jana Pawła II od klasycznych reguł sztuki, od estetyki znacznie się oddalają. Jesteśmy razem, kiedy stoimy tam, przy plastikowym pomniku, symbolu, podziwiamy, bo niewiele nam do szczęścia potrzeba, nawet nasze wyczucie smaku jakoś tak zostało zminimalizowane. Potem wracamy do domu, zakładamy ciepłe kapcie i patrzymy w telewizor niczym w okno.Materiał został nagrodzony na tegorocznym Wielkopolska Press Photo 2013. Andrzej Dobosz przystąpił również do kolektywu PROMACHINE, gdzie możecie zobaczyć prezentowany wyżej zestaw w szerszej edycji: LINK

Dla mnie "Monument" Andrzeja Dobosza to opowieść nie tylko o największym pomniku papieża. To opowieść o Polsce. O tym, co jest ważne i co może być powodem do dumy dla wielu ludzi w naszym kraju. To nic, że to plastik, to nic, że nie jest to dzieło sztuki. "PAPA" jest wielki i jest "PAPĄ" to się liczy. Wchodząc na śliski temat komercjalizacji świata, a w tym przypadku wiary, resztę pewnie przemyślicie i dopowiecie sobie sami :) 

Kilka słów o autorze: 

Andrzej Dobosz (ur. 1977) jest niezależnym polskim grafikiem i fotografem, założycielem poznańskiej grupy fotograficznej Streetm. Członek kolektywu PROMACHINE W polu jego zainteresowania znajduje się przede wszystkim reportaż i fotografia społeczna. Prace autora były wielokrotnie nagrodzone w konkursie Wielkopolska Press Photo, Moja Wielkopolska czy BZWBK Press Photo. Fotografa interesują między innymi manifestacje społeczne w przestrzeni publicznej, a także inne wydarzenie przyciągające określone grupy społeczne, przy czym obiektyw rzadko zostaje wymierzony w epicentrum wydarzenia. Rejestruje sytuacje pozostające nieco na marginesie, jednakże będące symbolicznym komentarzem, ujawniającym kwintesencje rozgrywających się sytuacji. Uczestnik warsztatów reporterskich Agencji Napo Images i Yours Gallery. W 2011 roku wydał album fotograficzny zaprojektowany przez Ryszarda Bienerta pt.: "Dobosz", nagrodzony prestiżową nagrodą European Design Awards w Helsinkach.


Polecam również album Andrzeja, który można zakupić tutaj: LINK1 komentarz:

Receive All Free Updates Via Facebook.